Na raspodelu udela firme među suosnivačima utiču različiti faktori, kao što su iskustvo, doprinosi, uloge i različite okolnosti.
Diskusija o tome kako podeliti kapital odnosno udeo firme, može biti zasnovana na emocijama i vrlo neprijatna, pa i nije iznenađujuće što mnogi suosnivači izbegavaju ovu temu.
Pošto u ranim fazama startapi ponekad nemaju dovoljno prihoda za isplatu plata, jedan od najčešćih načina da se inspirišu i podrže suosnivači je podela kapitala firme.
Ukoliko želite da saznate kako najbolje rasporediti udeo kompanije, ovo je članak za Vas.
Zašto se uopšte vrši podela udela firme među suosnivačima?
Odgovor je prilično jednostavan. Cilj je povećati lojalnost i motivaciju suosnivača.
Podela udela ili kapitala predstavlja stepen nečijeg vlasništva u kompaniji, a dobijeni udeo donosi određena ovlašćenja u procesima donošenja odluka.
Na ovaj način podići ćete entuzijazam i motivaciju Vaših suosnivača, što će doprineti boljoj produktivnosti, a samim tim i napretku Vašeg poslovanja.
Udeo firme ili deo kapitala ima određenu vrednost, uglavnom izraženu akcijama, i naglašava važnost doprinosa koji svaki član tima daje kompaniji.
Metode za raspodelu udela firme
Podela kapitala ili udela kompanije nije uvek tako jednostavna kao što se čini.
Većina kompanija smatra da se obezbeđivanje pravičnosti podele svodi na razmatranje mogućnosti, dostupnosti i vrednosti koje generiše svaki od suosnivača.
Neka od pitanja koja treba postaviti o suosnivačima su sledeća:
- Da li su angažovani na puno radno vreme?
- Da li doprinose prodaji proizvoda/usluga kompanije?
- Da li su oni glavni pokretači uspeha kompanije?
- Da li oni ulažu svoj novac?
- Da li doprinose intelektualnoj svojini kompanije?
Kako se odgovornosti menjaju, tako se može promeniti i struktura kapitala, ali pored toga veoma je važno da dobro razmislite kada je u pitanju donošenje ovakve odluke.
Najčešće metode koje se primenjuju pri raspodeli udela među suosnivačima su:
- Jednaka podela udela (50:50)
- Podela udela prema glavnom suosnivaču
- Nejednaka podela udela
- Jednaka podela udela firme (50:50)
Jednake podele su još uvek najčešća metoda podele udela među suosnivačima kompanije.
To podrazuveva da svaki suosnivač dobije isti udeo firme, bilo da je on u procentima 50:50, 33:33:33 ili 25:25:25:25, itd.
Sa jedne strane, time suosnivači dobijaju jednake udele, ali se lični doprinos kompaniji svakog od njih može razlikovati što u budućnosti može dovesti do problema.
Vremenom će jedan suosnivač doprineti mnogo više od drugog zbog iskustva, veština i različitih uloga, pa zato ovaj metod fer raspodele ne funkcioniše najbolje u svakoj kompaniji.
Podela udela prema glavnom suosnivaču
Najčešći vid nejednake podele udela firme je kada se jedan suosnivač jasno izdvaja od ostalih.
Udeo u takvoj kompaniji najčešće je u razmeri 80:20, gde jasno veći deo sleduje glavnom suosnivaču firme.
Imati jednog glavnog lidera u kompaniji je dobro, osim ako se udeo deli na dva suosnivača, pa jedan dobija znatno veći kapital od drugog.
Tada može nastati problem, jer će se suvlasnik koji dobije manji procenat osećati potcenjeno i neće biti motivisan da radi na unapređenju poslovanja.
Nejednaka podela udela firme
Treći metod podele udela firme je kada jedan suosnivač ima nešto više kapitala od ostalih.
Često ovaj metod podele udela ili kapitala kompanije može biti win-win rešenje, to jest značiti da su sve strane na dobitku.
Nejednaka podela kao što su 51:49, 60:40, 40:30:30, podrazumeva da su svi suosnivači uključeni u vođstvo, rizik i odgovornosti.
Prema ovoj podeli, svako dobija udeo firme na osnovu svog truda i doprinosa kompaniji, a vremenom oni mogu biti i drugačije raspoređeni.
Zbog toga će ovaj način motivisati sve suosnivače da se jednako trude i doprinose rastu i razvoju kompanije i zato može biti jedan od najboljih načina fer raspodele udela firme.
Zaključak
Osnivači se susreću sa mnogim poteškoćama prilikom pokretanja svoje kompanije, a jedan od njih je da na fer način rasporede udeo firme.
Veoma je važno da pravedno raspodelite udeo i kapital, prema doprinosima i učešćima suosnivača, kako biste stvorili zdravu i motivisanu sredinu za uspešno poslovanje.
Nadamo se da će Vam ovaj tekst pomoći u odabiru najbolje metode raspodele udela firme, a kako Vam kompanija Desk&More može pomoći da unapredite poslovanje svoje kompanije saznajte OVDE.