‚‚Ukoliko radite na nečemu do čega vam je zaista stalo, ne morate da se terate da obavljate radne zadatke, vizija koja vas inspiriše će vas jednostavno privlačiti da obavljate poslove.” Stiv Džobs
Povećanje motivacije i performansi su izazov za mnoge lidere i menadžere koji, naročito u prethodnih nekoliko meseci, tragaju za novim alatima kako bi stimulisali svoje timove, precizno identifikovali i eliminisali izazove koji se ponavljaju i pomogli zaposlenima u rešavanju njihovih problema uz pomoć empatije.
Veliki deo odgovornosti lidera je pružanje strukture, smernica i propisa. Ipak mnoga istraživanja na radnom mestu ukazuju na činjenicu da najvažnije merilo za zdravo radno okruženje nije snažan spoljni okvir radnih procesa, već sposobnost vođa timova da podstiču unutrašnju motivaciju kod članova.
Desetogodišnje istraživanje sprovedeno na više od 200 000 zaposlenih pokazuje da 79% zaposlenih koji su napustili posao kao ključni razlog navodi nedostatak uvažavanja, a prema Gallupovom izveštaju iz 2017. godine ‚‚Stanje američkog radnog mesta“, samo 21% ispitanika se slaže sa tvrdnjom da je na njihove izvanredne rezultate snažno uticala odgovarajuća motivacija.
S organizacijskog gledišta, motivacija zaposlenih je izuzetno važna, a lideri su dobro upoznati sa činjenicom da se ljudi ne dele na motivisane i nemotivisane, suština je u tome da ih motivišu različite stvari.
Koristeći dobro uspostavljenu teoriju motivacije identifikovani su sledeća 3 načina koja utiču da zaposleni budu motivisaniji, angažovaniji i produktivniji.
Povezanost
Zaposleni u organizaciji često ne mogu videti kako njihovi napori doprinose širim strategijama. Jedno istraživanje pokazuje da samo 47% zaposlenih može uspostaviti vezu između svojih svakodnevnih dužnosti i uspešnosti kompanije.
Zbog toga uspešne vođe timova daju zaposlenima do znanja da cene njihov trud i inicijtive jer organizacija profitira zbog njihovog angažovanja. Osim toga, komuniciraju da im je važno da su zaposleni zadovoljni, a ne samo produktivni.
Nijedan značajan doprinos ne dolazi bez ličnih odricanja za onoga koji to čini. Bez obzira na to jesu li žrtvovali vreme sa porodicom, preuzimali psihičke napore učeći nešto novo ili su podneli vidljive rizike zarad projekta, dajte ljudima do znanja da razumete cenu koja je bila potrebna za određeno postignuće. Priznavanje izazova sa kojima su se suočili čini vašu zahvalnost verodostojnom a zaposlene sigurnijima da i dalje budu iskreni sa vama kada se suočavaju sa poteškoćama.
Zaposleni koji su imali iskustva u radu sa liderima koji imaju sposobnost da motivši i inspirišu druge bili su ohrabreni, stimulisani, angažovani i cenjeni entuzijasti u svom poslu.
Ovi lideri znaju da činjenice ne inspirišu ljude kao što je to slučaj sa emocijama.
Model koji inspiriše
Greg Grosšel, tvorac podkasta posvećenog liderima i autora brojnih bestselera, rekao je da glavna poenta nije u onome što povremeno radite da inspirišete svoje zaposlene (na primer držanje sjajnih govora 4 puta godišnje), ključna stvar je tome što često radite a što inspiriše ostale.
Imajući u vidu činjenicu da lider više inspiriše svojim delima nego rečima, ovo su tri načina na koje Greg ličnim primerom podstiče svoj tim:
- Neprekidna doslednost i posvećenost radu
- Fokusiranost na zadatke (lidera ne mogu lako ometiti distrakcije)
- Ohrabrivanje tima (istinsko verovanje u sposobnosti svakog člana)
Podstaknite kreativnost
Nadzor ne znači kontrolu svakog koraka zaposlenog. To znači osigurati da se sve organizacijske aktivnosti sprovode na najvišem nivou. Dajte zaposlenima slobodu da pronađu jedinstvene načine rešavanja problema. Izazovite ih da razmišljaju izvan okvira.
Najbolji način za to je pružiti ljudima priliku da eksperimentišu prilikom rešavanja problema koji su zaista važni. Uključivanje zaposlenih u odluke u kojima je njihov doprinos dragocen, stvara osećaj zadovoljstva i dodatne motivacije kod zaposlenih.
U prilog tome, u sve više radnih prostora se mogu videti stoni fudbal, pikado, Xbox. Sve te stvari su tu da bi zaposlenima stvorile adekvatno okruženje za rešavanje probleme, a ne da bi se zaposleni samo igrali.
Zaključak
Davanje zaposlenima određene autonomije u načinu na koji obavljaju posao imaće snažan uticaj na njihovu motivaciju. U današnjem poslovnom svetu posao velikog lidera je saradničko određivanje ciljeva pojedinca i tima, ali i dopuštanje timu ili pojedincima da odrede kako će postići te ciljeve. Potrebno je samo malo poverenja. Ali ako počnete verovati svom timu, moći ćete da im pružite veću autonomiju. Ili još bolje, prvo im dajte autonomiju i neka vide koliko im verujete.
Ukoliko želite da otkrijete šta treba izbegavati kako bi izbegli demotivaciju tima, preuzmite dokument Najčešće greške menadžera koje ubijaju motivaciji vašeg tima.